1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ze spotkania wtorkowego - 2 XII 2014

2 grudnia w szczecińskiej katedrze młodzież i dorośli, przygotowujący się do bierzmowania, przeżyli wspólne nabożeństwo. Otrzymali Ewangelię według św. Marka i byli zaproszeni do osobistej modlitwy pod krzyżem. Welon nie służył tylko jako ozdoba - stworzył namiot, izdebkę i warunki dla intymnej modlitwy, a swoim kolorem mówił o Krwi Chrystusa, którą zostaliśmy ogarnięci, wykupieni. 

***

2 XII – katechumeni mieli katechezę „wędrowną” po katedrze, poznając bliżej przedmioty w niej się znajdujące.

1.Kropielnica – naczynie z woda święconą, najbliżej drzwi. Podobieństwo do chrzcielnicy. Chrześcijanie wchodząc dotykają wody święconej i czynią znak krzyża, przypominając swój własny chrzest. Przy tym jest to gest pokutny i gładzi lekkie grzechy.

2.Konfesjonał – tu przychodzą chrześcijanie wyznając swoje grzechy ciężkie. Jak mawiali starożytni pisarze Kościoła tu się odbywa „chrzest pracowity” – człowiek musi się natrudzić przez nawrócenie i wyznanie grzechów, i żal, by na nowo był czysty jak po chrzcie.

3.Ołtarz i ambona – dwa stoły Eucharystii: stół Słowa Bożego i stół Chleba. Msza święta dzieli się na dwie części: liturgia Słowa i liturgia Eucharystyczna. Pierwsza część kiedyś zwana była Mszą katechumenów, bo mieli do niej prawo a wychodzili przed rozpoczęciem drugiej.

4. Katedra biskupa – symbol autorytetu biskupa, miejsce widoczne dla wszystkich, z którego naucza. Biskup, Pasterz diecezji jednoczy wszystkich, zbiera wokół siebie i prowadzi do Boga.

5.Tabernakulum (łac. namiot) – miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu. W pobliżu pali się wieczna lampka.

Wieniec adwentowy i roratka przy ołtarzu były dobrym wprowadzeniem do dalszej części katechezy, która odbyła się już w salce na temat roku liturgicznego.

Katecheza do odsłuchania w zakładce multimedia.

baner-swiadectwa