1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Informacje dla nieochrzczonych

Jeżeli nie jesteś ochrzczony a odkrywasz już wewnątrz siebie pragnienie Boga lub chcesz Go szukać i poznawać, to dobrze trafiłeś. Katechumenat jest dla Ciebie. Zapraszamy.

Jak wygląda i ile trwa formacja nieochrzczonych do chrztu, bierzmowania i Eucharystii?

Przygotowanie i formacja trwa ok. 9 miesięcy (albo dłużej, w zależności od indywidualnych warunków kandydata). Przy czym rok formacyjny rozpoczynamy w pierwszy wtorek października i kończymy w czerwcu. 

Spotkania odbywają się w dwóch wymiarach: we wspólnocie i w indywidualnym dialogu z katechistą.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych obejmuje:
- we wtorki o 18.00 – Mszę świętą i katechezę o 18.45 (październik-czerwiec),
- w niedziele – Mszę świętą,
- w umówionym terminie – rozmowy indywidualne z katechistą,
- obrzędy liturgiczne (podane są w kalendarium),
- rekolekcje.

***

Po co chrzest, po co Kościół?

Człowiek niesie w sobie pragnienie Nieskończonego, ale mimo wysiłków modlitewnych i ascetycznych znanych wszystkim religiom świata nie jest w stanie pokonać przepaści dzielącej stworzenie od Stwórcy. To Bóg znalazł sposób, by zbliżyć się do człowieka: sam stał się Człowiekiem i doświadczył wszystkiego co ludzkie, aż do śmierci. Pokonał śmierć zmartwychwstając i pozostał w założonym przez siebie Kościele, ukrywszy swą obecność i swoje działanie w sakramentach. 
Sakramenty są znakami Boga, jakimi przywołuje On do siebie szukającego Go człowieka. Ale odkrycie znaczenia sakramentalnych słów i gestów zawdzięczamy ludziom, którzy już są w Kościele, są uczniami Chrystusa. Ich pośrednictwo, ich posługa wobec szukających niewidzialnego Boga są konieczne. 

Katechumenat jest kształtem tej posługi. Przygotowanie do przyjęcia sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia (człowiek dorosły przyjmuje łącznie sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii) nie polega na samym wyjaśnianiu dogmatów i przykazań, lecz na kształtowaniu całego życia chrześcijańskiego i wprowadzaniu w praktykę życia obyczajów ewangelicznych.

baner-swiadectwa